Na co warto zwrócić uwagę wybierając lejek do kuchni?

Lejki kuchenne przydają się we wszystkich gospodarstwach domowych, w których robi się własne przetwory. Takie akcesoria ułatwiają też przelewanie płynów do mniejszych naczyń i przesypywanie przypraw lub mąki do pojemników. Ich zastosowanie ułatwia pracę i zapobiega powstawaniu zabrudzeń. Aby przedmioty jak najlepiej spełniły swoje zadanie, warto dokładnie przemyśleć ich wybór. Jak wybrać lejek kuchenny?

Materiał wykonania

Dostępne lejki produkowane są ze stali nierdzewnej, silikonu lub polipropylenu. Pierwsze spośród wymienionych uznawane są za wyjątkowo trwałe. To korzystny wybór dla osób poszukujących przedmiotu do przelewania chłodnych cieczy i przekładania produktów sypkich. Lejek z tej kategorii może być używany przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, że stal łatwo się nagrzewa, dlatego nie zaleca się stosować jej do przelewania gorących substancji.

W takich sytuacjach dobrym wyborem będą lejki silikonowe. Materiał jet odporny nawet na bardzo wysokie temperatury. Uchwyt akcesorium nie będzie się nagrzewał, co zminimalizuje ryzyko oparzeń. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak wybrać funkcjonalny lejek?

Poszukując odpowiedniego akcesorium warto zwrócić też uwagę na dodatkowe udogodnienia. Wiele modeli z silikonu posiada harmonijkową strukturę, dzięki czemu można je składać. W takiej formie bez problemu mieszczą się w szufladach i pozwalają zaoszczędzić miejsce w kuchni. Wśród egzemplarzy wykonanych z tworzyw sztucznych można z kolei napotkać lejki posiadające formę nakładek na określone naczynia. Dopasowane do nich znacznie ułatwiają przelewanie. Można zakupić je też w wielu różnych kolorach, co pozwala dopasować akcesoria do wystroju kuchni.

Poszukując odpowiedniego lejka nie należy zapominać też o jego wielkości i średnicy otworu. Pod tym względem musi on być dostosowany do gęstości substancji i wielkości naczyń. Właściwie dobrany przedmiot wpłynie korzystnie na funkcjonalność kuchni. Ułatwi też utrzymanie w niej porządku podczas produkcji soków lub zlewania domowych octów.