Profesjonalna naleśnikarka – jak wygląda pielęgnacja?

Wybranie porządnej naleśnikarki to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby nowy sprzęt służył przez wiele lat należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak powinna wyglądać systematyczna konserwacja.

Jak zadbać o podstawę?

W pierwszej kolejności należy zadbać o podstawę. Granulowanie naleśnikarki najlepiej sprawdzi się w przypadku modeli wykonanych z żeliwa nieszkliwionego. Na satysfakcjonujące efekty można liczyć również w przypadku szlifowanych płyt stalowych. Kluczem do sukcesu jest to, aby idealnie wygładzić oraz przyrumienić płytę grzewczą. Sam proces konserwacji w dużym stopniu polega na nałożeniu kolejnych warstw oleju. Pamiętać należy o tym, aby opisany etap powtarzać w regularnych odstępach czasu. Dzięki systematycznej konserwacji powłoka będzie w dobrym stanie i nie będzie problemów z odklejaniem naleśników. Bez konserwacji mogą pojawić się problemy z przypalaniem ciasta na blasze do pieczenia.

Kamień ścierny – czy warto?

Jeżeli naleśnikarka będzie bardzo często użytkowana, to prędzej czy później pokażą się na niej zabrudzenia i tłuszcz, który osiadać będzie na płytach. Aby uniknąć tego problemu pamiętać należy oczywiście o systematycznym czyszczeniu. Tłuszcz najlepiej usunąć za pomocą kamienia ściernego. Systematyczna pielęgnacja znacząco wydłuża żywotność naleśnikarki, a co najważniejsze same naleśniki będą zdecydowanie lepiej smakować.

Kompleksowe czyszczenie z chłonnym papierem

Najprostszym i najszybszym sposobem czyszczenia naleśnikarki jest użycie zwykłego papierowego ręcznika kuchennego. Blachę należy delikatnie pocierać bezpośrednio po usmażeniu naleśnika. Głównym celem opisanej operacji jest dokładne usunięcie nawet najdrobniejszych pozostałości, zanim bardzo mocno przykleją się one do powłoki. Opisywana czynność powinna być wykonana praktycznie po każdym użyciu naleśnikarki.

Cenne wskazówki

W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się naleśnikarka na gastropuls.pl z płyty żeliwnej. W tym konkretnym przypadku należy pamiętać o tym, że w żadnym wypadku nie można czyścić jej wodą z detergentami. Dobrą praktyką jest także natłuszczanie olejem roślinnym płyty żeliwnej. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy naleśnikarka nie będzie użytkowana przez dłuższy okres czasu. Dzięki olejowi roślinnemu będzie można zapobiec korozji. Przy czyszczeniu wilgotną ścierką najlepiej rozejrzeć się za modelami wykonanymi z mikrofibry. Wynika to oczywiście z tego, że ściereczki nie mechacą się i co najważniejsze nie będą zostawiać kłaczków zaraz po przetarciu.