Keksówka to niezbędne wyposażenie kuchni każdej osoby lubiącej piec chleby czy ciasta. Podłużna forma ma uniwersalne zastosowanie, dlatego często wykorzystywana jest przy wypiekach. Jakie keksówki można obecnie znaleźć w sklepach i z czego są wykonane?
Keksówki blaszane
To klasyczny rodzaj form. Kiedyś wszystkie formy do ciasta powszechnie nazywało się „blachami” właśnie ze względu na materiał, z którego były wykonywane. Blacha ocynkowana jest stosunkowo tania, jednak ma pewną dużą wadę – po pewnym czasie zaczyna rdzewieć. Można jednak w znacznym stopniu temu zapobiec, starannie myjąc i susząc keksówkę po każdym użyciu. Blachy ocynkowane przy pieczeniu wymagają także wyłożenia papierem lub natłuszczenia. Co więcej, ciasto najlepiej wyjąć z takiej formy jeszcze tego samego dnia, aby nie pachniało metalem.
Keksówki aluminiowe
Popularnym wyborem wśród gospodyń domowych są keksówki aluminiowe. Mają wiele zalet – szybko się nagrzewają, są lekkie, a ciasto piecze się w nich równomiernie. Jednak niektóre formy mają zbyt chude ścianki, które łatwo się odkształcają, co później może źle wpływać na równomierne pieczenie i estetykę wypieków. Tego rodzaju keksówki tak samo jak te wykonane z blachy ceramicznej trzeba natłuścić przed każdym pieczeniem.
Keksówki silikonowe
Lekkie, elastyczne i trwałe – te keksówki (zobacz na stronie) cieszą się coraz większą popularnością wśród wszystkich miłośników pieczenia. I nic dziwnego, bo mają najwięcej zalet spośród wszelkich form do pieczenia dostępnych obecnie w sklepach. Ich ścianki się wyginają, co nie tylko ułatwia wyjmowanie ciasta z formy, ale także sprawia, że keksówka nie zabiera dużo miejsca w szafce. W dodatku ciasto pieczone w silikonowej formie równomiernie się nagrzewa i nie przywiera do powierzchni – niepotrzebne jest natłuszczanie keksówki czy wykładanie jej papierem.