Aby dokładnie zmierzyć wagę i objętość towarów sypkich, przypraw, przypraw, płynów, substancji lepkich, potrzebne jest specjalne narzędzie kuchenne. Miarki kuchenne pomogą Ci precyzyjnie odmierzyć odpowiednie składniki. Poręczny i niedrogi dzbanek z miarką różni się od zwykłej miarki skalą pomiarową. Jest on nadrukowany bezpośrednio na zewnętrznej powierzchni dzbanka pomiarowego. Funkcjonalne urządzenie jest dostępne dla konsumenta w szerokim zakresie.
Historia miarki kuchennej
Naukowcy uważają, że pierwsze miarki pojawiły się w odległej przeszłości i przypominały bardziej miskę. Koczownicze plemiona Turków wykonywały je z drewna i nazywały „tostaganami„. Dalej, wraz z rozwojem ludzkości i stopniowym doskonaleniem technologii produkcji, szkło uzyskało znany nam kształt i rozmiar.
Były one wykonane ze szkła, metalu, plastiku, a nawet papieru. W Polsce jednym z pierwszych narzędzi pomiarowych była szklana zlewka. Został on wynaleziony w fabryce w mieście Gus-Khrustalny na polecenie Piotra I. Według innej wersji autorstwo przypisywane jest rzeźbiarzowi o imieniu Vera Mukhina.
Miarka powstała w wyniku potrzeby zachowania dokładnych proporcji jedzenia według przepisu. Jest to wygodniejsze niż waga. Miarka znajduje zastosowanie w profesjonalnych i domowych kuchniach, restauracjach, barach, małych i dużych przedsiębiorstwach. Wiele modeli posiada wylewkę, zsyp, uchwyt dla wygodniejszego użytkowania.
Różnorodność miarek kuchennych
Miarka https://nettrading.pl/miarki-do-kuchni jest przydatnym narzędziem w kuchni. Aby wybrać odpowiedni model, należy wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły. Pojemniki wykonane są z różnych materiałów, różnią się pojemnością, kształtem i funkcjonalnością. Miarki różnią się pod względem materiału, z którego są wykonane: prym wiedzie plastik. Zalety: przystępna cena, solidność, wytrzymałość i szeroki zakres. Wady: plastikowe naczynia mogą zachować specyficzny plastikowy zapach.
Szklana miarka jest nieco droższa niż jej plastikowe odpowiedniki. Plusy: atrakcyjny wygląd (ciekawe wzornictwo, różnorodne kształty), higiena (spełnia wszelkie normy sanitarne, co jest ważne nie tylko w domu, ale również w zakładach gastronomicznych). Jedyną wadą produktu jest to, że szkło ślizga się w dłoniach, jest też bardzo kruche.