Tradycyjna kuchnia polska

Każdy kraj na świecie ma do zaoferowania specjały wywodzące się z danej kultury. W zależności od położenia geograficznego mogą to być owoce morza, wyszukane ryby, dziczyzna czy też różnego rodzaju dania mączne. Polska również posiada bogatą kuchnię, która potrafi zaspokoić najbardziej wymagające gusta.

Bigos

Jedna z bardziej znanych potraw z kapusty. W zależności od upodobań używamy słodkiej odmiany bądź tez kiszonej. Znajduje się w nim również kilka rodzai mięsa, boczek oraz obowiązkowo suszone grzyby. W zależności od regionu możemy również znaleźć w nim suszone śliwki, które nadają specyficzny smak oraz aromat. W Polsce bigos najczęściej podajemy na różnego rodzaju święta i uroczystości.

Żurek

Kwaśna zupa staropolska, zabielana śmietaną lub mlekiem. Gotowana na tradycyjnym zakwasie z mąki z dodatkiem wędzonki i dużej ilości majeranku. Do żurku często dodajemy czosnek lub trochę chrzanu. Podajemy z ziemniakami i koniecznie z gotowanym jajkiem. Najczęściej pojawia się na tradycyjnym stole wielkanocnym w porze obiadowej.

Dania mączne

Polska, jak i jej wschodni sąsiedzi słyną z kulinarnych wariacji na temat mąki. W zależności od regionu wyróżniamy słynne kluski śląskie, kaszubskie ruchanki, podlaskie kartacze czy też soczewiaki z rodzimej Suwalszczyzny. Obok tych wszystkich dań królują jednak pierogi. Idealne ciasto na pierogi musi być cienkie i rozpływające się w ustach. Faszerujemy je mięsem, kapustą z grzybami, twarogiem lub jemy na słodko z truskawkami lub jagodami. Okraszone są często boczkiem z cebulką lub polane śmietaną z cukrem. Przepis na ciasto na pierogi najlepiej poszukać u babci w szufladzie. Najczęściej to one specjalizują się w przygotowywaniu tych idealnych.

Dzięki zabytkom, historii oraz dobrej kuchni, Polska staje się jednym z chętniej odwiedzanych krajów. Nasze rodzime smaki ukradły serce niejednemu turyście. Książka zawierająca przepisy tradycyjnej kuchni polskiej powinna znaleźć się na półce każdego kucharza. Jest to nasza wizytówka i mamy obowiązek przekazywać ją z pokolenia na pokolenie.

Leave a Reply